SearchMenu

Office Hours: Instructors

Fall 2017 Instructors


Name Course Section Office Office Hours
Aamari, Eddie 183 A00 AP&M 5880A MW 2:00-3:00 (AP&M 5880)
Abramson, Ian 181C A00 AP&M 5755 MTh 5:30-6:20
Abramson, Ian 281A A00 AP&M 5755 MTh 5:30-6:20
Aghajani, Reza 180A C00 AP&M 6333 M 3:00-4:00, W 2:00-3:00, F 10:00-11:00
Agler, Jim 220A A00 AP&M 6230  
Agler, Jim 241A A00 AP&M 6230  
Allen, Grant 20C B00 AP&M 5880D  
Bach, Quang Tran 18 A00 AP&M 5824 MF 12:30-1:30, W 11:00-12:00
Bach, Quang Tran 20C F00 AP&M 5824 MF 11:00-12:00, W 12:30-1:30
Bank, Randolph 270A A00 AP&M 5771 Tu 4:00-5:00, By Appt
Bejenaru, Ioan 142A B00 AP&M 5111 W 1:00-2:00, F 9:00-10:00
Bejenaru, Ioan 242 A00 AP&M 5111 By Appointment Only
Ben-Ezra, David 20C A00 AP&M 6321 MW 10:00-11:00
Bowers, Adam 20B C00 AP&M 5230 MWF 9:00-9:50, Tu 12:00-2:00 (AP&M 5218)
Bowers, Adam 20D B00 AP&M 5230 MWF 9:00-9:50, Tu 12:00-2:00 (AP&M 5218)
Bradic, Jelena 181B A00 AP&M 5151 TuTh 12:00-1:00
Brivio, Iacopo 4C A00 AP&M 6422 Tu 2:00-3:20, Tu 5:00-6:40
Buskin, Nikolay 20C C00 AP&M 6351 Tu 4:00-5:00, W 5:00-6:00, By Appt
Buskin, Nikolay 109 D00 AP&M 6351 Tu 4:00-5:00, W 5:00-6:00, By Appt
Carter, Anne 20B B00 AP&M 6321 Tu 2:00-3:00, Th 10:00-11:00, F 12:30-1:30
Charlesworth, Ian 18 C00 AP&M 5880C Tu 10:00-12:00, F 10:00-11:00
Charlesworth, Ian 142A C00 AP&M 5880C Tu 10:00-12:00, W 3:00-4:00
Cheng, Li-Tien 170A B00 AP&M 5707 MWF 3:00-3:40
Cheng, Li-Tien 174 A00 AP&M 5707 MWF 5:00-5:50
Cheng, Li-Tien 274 A00 AP&M 5707 MWF 5:00-5:50
Cloninger, Alex 10A B00 AP&M 5747 Tu 9:00-11:00, Th 9:00-10:00, By Appt
Dewey, Ed 20D A00 AP&M 6311 W 9:10-10:10, W 1:00-2:00
Dilts, James 170A A00 SERF 435 M 7:40-8:40, F 10:00-12:00
Eggers, John 20A A00 AP&M 5802 M 11:00-1:00, Tu 3:00-5:00
Eggers, John 142A A00 AP&M 5802 M 11:30-1:00, Tu 3:00-5:00
Elgindi, Tarek 140A B00 AP&M 6111 M 11:00-12:00, Tu 9:00-10:00
Garsia, Adriano 262A B00 AP&M 5161  
Gill, Philip 271A A00 AP&M 5872 MW 10:30-11:30
Golsefidy, Alireza Salehi 200A A00 AP&M 7230 MWF 10:00-11:00
Gross, Benedict 205 A00 AP&M 6454  
Harel, Guershon 2 B00 AP&M 7420 M 2:00-3:20, W 11:30-1:00
Harel, Guershon 153 A00 AP&M 7420 M 2:00-3:20, W 11:30-1:00
Huynh, Thang 20D D00 AP&M 6341 MF 2:00-3:00, By Appt
Ioana, Adrian 109 E00 AP&M 5210 TuTh 11:00-12:00
Ioana, Adrian 240A A00 AP&M 5210 MW 9:30-10:30
Izadi, Elham 250A A00 AP&M 6240 M 2:00-3:00, F 12:00-1:00
Kedlaya, Kiran 100A A00 AP&M 7202 W 2:00-3:30
Knop, Aleksandr 18 E00 AP&M 5880B M 5:00-6:00 (AP&M B402), F 12:00-1:00 (AP&M B402), Th 4:00-5:00 (AP&M B402)
Lacini, Justin 3C A00 AP&M 6422  
Leok, Melvin 273A A00 AP&M 5763  
Li, Bo 210A A00 AP&M 5723 MW 2:00-2:40
Licht, Martin 102 B00 AP&M 5880E MWF 1:50-2:50
McKernan, James 104A A00 AP&M 6260 Tu 10:00-11:00, Tu 1:00-2:00
McKernan, James 206A A00 AP&M 6260 Tu 10:00-11:00, Tu 1:00-2:00
Meyer, David 111A A00 AP&M 7256 W 11:00-1:00, By Appt
Meyer, David 111A B00 AP&M 7256 W 11:00-1:00, By Appt
Mohammadi, Amir 109 B00 AP&M 7240 MWF 12:00-1:00
Mohammadi, Amir 140A A00 AP&M 7240 MWF 1:00-2:00
Nie, Jiawang 202A A00 AP&M 5864 MF 4:00-5:00
Nie, Jiawang 277A A00 AP&M 5864 MF 4:00-5:00
Novak, Jonathan 102 A00 AP&M 7157 M 2:00-2:30
Novak, Jonathan 103A B00 AP&M 7157 M 2:30-3:00
Oprea, Dragos 10C A00 AP&M 6101 M 1:00-2:00, W 3:00-4:00
Oprea, Dragos 203A A00 AP&M 6101 W 1:00-2:00
Petkov, Vladislav 20C E00 AP&M 5808 MW 12:00-2:00
Petkov, Vladislav 20E C00 AP&M 5808 MW 12:00-2:00
Politis, Dimitris 282A A00 AP&M 5701 MWF 10:30-11:30, By Appt
Pralat, Pawel 10B A00 AP&M 7414 MWF 11:00-12:00
Pralat, Pawel 20A D00 AP&M 7414 MWF 11:00-12:00
Preskitt, Brian 20E A00 AP&M 5748 M 2:00-3:00, Tu 9:00-11:00, Th 4:00-5:00
Qiu, Dun 3C B00 SDSC E106 TuTh 2:00-3:30
Quarfoot, David 10B B00 AP&M 5220 MWF 2:00-2:45, MW 4:00-5:00
Quarfoot, David 20B E00 AP&M 5220 MWF 2:00-2:45, MW 4:00-5:00
Rabin, Jeffrey 120A A00 AP&M 6220 Tu 10:00-12:00, By Appt
Rhoades, Brendon 184A A00 AP&M 7250 MWF 10:00-10:50, By Appt
Roberts, Justin 20E B00 AP&M 7210 W 11:00-12:00, F 1:00-2:00
Roberts, Justin 290A A00 AP&M 7210 MW 1:00-1:50, By Appt
Rogalski, Daniel 31A A00 AP&M 5131 M 1:00-1:50, W 3:00-3:50
Schweinsberg, Jason 11 B00 AP&M 6157 Tu 2:30-3:30, Th 9:00-9:50, Th 3:00-4:00
Schweinsberg, Jason 180A B00 AP&M 6157 M 4:15-5:30, Tu 10:00-11:30, Tu 4:00-5:30
Snellman, Robert 18 D00 AP&M 5824 Tu 11:00-1:00
Snellman, Robert 20D C00 AP&M 5824 Th 11:00-1:00
Sorensen, Claus 103A A00 AP&M 6151 M 2:00-3:00
Sorensen, Claus 204A A00 AP&M 6151 By Appointment Only
Stapleton, David 100A B00 AP&M 5880D W 1:30-3:30
Sterbenz, Jacob 130A A00 AP&M 5101 Th 11:00-12:50
Stevens, Laura 18 B00 AP&M 5832 Tu 8:30-11:30 (AP&M 5829)
Stevens, Laura 10A A00 AP&M 5832 Tu 8:30-11:30 (AP&M 5829)
Strahl, Perry 20B A00 AP&M 5808 MWF 1:00-2:00
Strahl, Perry 109 A00 AP&M 5808 MWF 2:00-3:00
Suk, Andrew 20A C00 AP&M 6210 MW 2:00-3:00
Szypowski, Ryan 10C B00 MHA 2681 MWF 4:00-4:40
Tesler, Glenn 184A B00 AP&M 5840 M 11:00-11:50, F 2:00-2:50
Tesler, Glenn 283 A00 AP&M 5840 M 1:00-1:50
Tucker, Henry 10A C00 AP&M 6311 M 10:00-12:00, W 11:00-12:00
Um, Ko Woon 2 A00 AP&M 6331 MW 1:00-1:50, Tu 1:10-2:00
Um, Ko Woon 20C D00 AP&M 6331 F 1:00-2:00, Tu 11:40-1:10
Verstraete, Jacques 261A A00 AP&M 6250 MWF 1:00-2:00, By Appt
Williams, Ruth 289A A00 AP&M 7161 Th 11:00-11:40, By Appt
Xiao, Ming 20A B00 AP&M 7426 MWF 4:00-5:00
Xiao, Ming 109 C00 AP&M 7426 MWF 4:00-5:00
Zhang, Danna 11 A00 AP&M 6121 MW 4:00-5:30
Zhang, Danna 180A A00 AP&M 6121 MW 2:20-3:50
Zheng, Tianyi 280A A00 AP&M 6202 MF 4:00-5:30
Zlatos, Andrej 110A A00 AP&M 5121 Th 9:15-10:45